banner isbank

Bursa'da Okullar Satrançla Buluşuyor!!

bosb0Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'da eğitim gören çocukları satranç ve sporla buluşturma projesi "Bursa'da Okullar Satrançla Buluşuyor" Cuma günü Fethiye İlkokulu'nda coşkulu bir törenle başladı.

Proje ile Bursa'da 50.000 lisanslı satranç sporcusu hedefleniyor. Lisanslı her öğrenciye de satranç takımı hediye ediliyor.

Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık, Kulüp Müdürü Taha Başparmak, Türkiye Satranç Federasyonu Sportif Direktörü N.Erman Üsküdarlı, Bursa Satranç İl Temsilcisimiz Doç. Dr. Ramiz Arabacı, proje koordinatörleri FA İsmail Çalışkan ve Sedat Sarman'la birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Bu proje çerçevesinde Fethiye İlköğretim Okulu'ndaki 8 ana sınıf, 10 birinci sınıf ve 9 ikinci sınıf öğrencisi toplam 400 çocuğa satranç takımı hediye edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplamda 50 bin öğrenciye satranç takımı dağıtarak, Bursa'daki tüm öğrencileri satranç sporuyla tanıştıracaklarını söyledi. Hedeflenen yola Fethiye İlköğretim Okulu'yla başladıklarını belirten Başkan Altepe, projeden Bursa'da eğitim gören tüm ana sınıf, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin yararlanacağını ifade etti. Fethiye İlköğretim Okulu'ndan başlatılan proje, periyodik olarak diğer okullara da yansıyacak.

bosb2

Hedef 100 bin sporcu


Başkan Altepe, projeyle Bursa'nın sporcu sayısını 10 kat artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şu anda Büyükşehir Belediyespor'a bağlı 6500 sporcunun olduğunu ve bu rakamı 'Bursa'da Okullar Satrançla Buluşuyor' projesiyle en az 10 kat artırmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Altepe, 100 bin sporcuya ulaşmak istediklerini anlattı. Örnek sporlardan biri olan satrancın insan zihnini çalışmaya sevk ettiğini, hızlı ve doğru karar vermeye yaradığını, çocuk gelişimine büyük katkı sağladığını belirten Başkan Altepe, "Bu spor sayesinde çocuklarımız hem sporcu olacaklar hem de kendilerini geliştirecekler. Türkiye Satranç Federasyonu da büyük bir kaynağa kavuşmuş olacak.

bosb3

Bursa sporda çağ atladı

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici ise, Bursa'nın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sayesinde sporda çağ atladığını söyledi. Başkan Altepe'nin belediye kaynaklarını spor ve eğitim için seferber ettiğini, onlarca okulun Büyükşehir Belediyesi sayesinde kapalı spor salonuna kavuştuğunu hatırlatan Bilici, Bursa'da eğitim gören çocukların geleceğini olumlu yönde etkileyecek proje nedeniyle Başkan Altepe'ye teşekkürlerini iletti.

bosb4

Satranç güç kazanıyor

Türkiye Satranç Federasyonu Sportif Direktörü N.Erman Üsküdarlı da satranç sporunun Başkan Altepe'nin bu projesiyle güç kazanacağını, sporun tabana yayılması için örnek bir proje olduğunu söyledi. 2009 yılında Dünya Takımlar Şampiyonası ile Dünyanın en iyi satranççılarını Bursa'da Büyükşehir Belediyesi'nce ağırlandığını kaydeden Üsküdarlı, bu şampiyona ile satranca artan ilgi bugün bu seviyeye geldi diyerek 'Bursa'da Okullar Satrançla Buluşuyor' projesinin mimarı Başkan Altepe'ye Türkiye Satranç Federasyonu olarak şükranlarını iletti.

bosb5

Fethiye İlköğretim Okulu'ndaki satranç takımı dağıtım töreninde, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ve Okul Müdürü Serkan Demirci de birer konuşma yaptı. Başkan Altepe'ye, öğrenciler çiçek takdim etti. Başkan Altepe, konuşmasının ardından 2-G Sınıfı öğrencisi Ömer Faruk Küçük'le mini bir satranç maçı gerçekleştirdi.

bosb7
Proje kapsamında okullarımızda satranç sınıfları da kazandırılacak.

bosb6
bosb1